ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO - organizacja

Drodzy Rodzice!
Kończy się czas wakacji i zbliża się nowy rok szkolny. Dla nas wszystkich - dla dzieci, nauczycieli, rodziców będzie to rok trudny, inny niż zwykle. Wciąż bowiem borykamy
się z epidemią koronawirusa i związanymi z nim ograniczeniami, lękiem o zdrowie swoje
i najbliższych.
Niemniej nasze przedszkole, podobnie jak wszystkie placówki oświatowe w kraju, przygotowuje się do przyjęcia dzieci i pracy w systemie stacjonarnym. Przygotowaliśmy przedszkole, zgodnie z zaostrzonymi przepisami sanitarnymi, dokonaliśmy wielu zmian organizacyjnych, technicznych, tak, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym wychowankom. Jednocześnie mamy świadomość dynamiki sytuacji i wielkiej odpowiedzialności, jaka na nas spada.
Dlatego zwracamy się do Was, drodzy rodzice, o wsparcie i zrozumienie naszych poczynań. Prosimy o dostosowanie się do naszych zaleceń, wynikających z wytycznych MEN i GIS. (wytyczne te możecie znaleźć na stronie internetowej naszej placówki lub stronach internetowych MEN, Sanepidu i GIS.)
Szczególnie prosimy o to rodziców dzieci , które po raz pierwszy będą uczęszczały do naszej placówki. W tym roku, niestety, nasze kontakty będą nieco ograniczone i przybiorą nieco inną formę.
Mamy dla Państwa kilka bardzo istotnych informacji. Prosimy o dokładne zapoznanie się z nimi i bezwzględne ich przestrzeganie.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 odbędzie się 1 września o godz. 8.00 na placu przedszkolnym, z zachowaniem zalecanych odległości oraz obowiązkowym zakryciem ust
i nosa. Na placu zostaniecie Państwo poinformowani o najważniejszych sprawach organizacyjnych, dotyczących funkcjonowania dziecka w placówce. Informacji udzielą Wam też wychowawcy grup, odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości. W tym roku
ze względów sanitarnych nie planujemy wspólnych spotkań w salach.
Bardzo prosimy, aby w dniu rozpoczęcia roku dziecko przybyło do przedszkola w towarzystwie tylko jednego rodzica lub opiekuna. Starajmy się ograniczyć wzajemne kontakty do minimum, stosując odstępy i środki ochrony – maseczki, dezynfekcja rąk.
Informujemy, że:
1. Do przedszkola przyprowadzamy dziecko do godz. 7.30.
2. Stosujemy zasadę trzymania zalecanych odległości i zakrycia ust i nosa.
3. Rodzic doprowadza dziecko do placówki ale nie wchodzi na jego teren. Dziecko odbierane jest przez personel przedszkola.
4. Na teren placówki rodzic może wejść w wyjątkowych sytuacjach ( uporczywy płacz dziecka, jego złe samopoczucie, choroba, kłopoty z adaptacją, nagłe zdarzenie,
bądź potrzeba pilnego kontaktu z wychowawcą lub dyrekcją)
5. Każde wejście do obiektu wymaga dezynfekcji rąk i założenia maseczki.
6. Do przedszkola przyprowadzamy dziecko zdrowe, bez oznak infekcji – kaszlu, kataru gorączki.
7. Dziecko odbiera osoba zdrowa, jeśli w domu przebywa osoba na kwarantannie
lub izolacji domowej nie przyprowadzamy dziecka do placówki.
8. Należy ograniczyć wizyty osób trzecich w przedszkolu do minimum
9. Dziecko należy wyposażyć w :
- kapcie;
-ubranie na zmianę;
- strój gimnastyczny w worku( bez butów do ćwiczeń);
- kubeczek( z materiału dającego się wyparzać) + szczoteczkę i pastę do zębów;
Wszystkie rzeczy należy obowiązkowo podpisać! Rzeczy wniesione do przedszkola podlegają dezynfekcji.
10. Nie należy przynosić z domu żadnych zbędnych rzeczy, typu zabawki, kocyki, przytulanki, książki. Zdajemy sobie sprawę, że będzie to trudne, zwłaszcza
dla najmłodszych dzieci, jednak obowiązujące przepisy wymuszają na nas takie rozwiązania. Wyjątkowo możemy na to zezwolić tylko w przypadku dziecka specjalnej troski.

Pamiętając o naszej wspólnej odpowiedzialności za zdrowie dzieci i własne prosimy o informowanie nas o każdej niepokojącej sytuacji. Nie ukrywajcie przed nami informacji o złym samopoczuciu dziecka, chorobach przewlekłych, uczuleniach
czy potencjalnym kontakcie z osobami chorymi. Im szybciej wspólnie zareagujemy, tym mniejsze jest ryzyko zachorowania czy rozwoju ogniska zakażeń.
Prosimy też o podanie aktualnych numerów kontaktowych i bezzwłoczną reakcję
na telefon od wychowawcy czy dyrektora placówki.

Powrót do przedszkola po tak długiej przerwie i w takich warunkach sanitarnych jest przedsięwzięciem trudnym, zarówno dla nauczycieli, jak i samych dzieci i ich rodziców. Jednak jesteśmy przekonani, iż uda nam się wypracować taki model pracy
i wzajemnych kontaktów, który zapewni w pełni bezpieczny i normalny cykl pracy.
Gwarantujemy państwu przestrzeganie wytycznych sanitarnych i dostosowanie ich do naszych warunków lokalowych. Liczymy też na pomoc Państwa. Warto w domu przygotować dziecko na pójście do przedszkola. Wytłumaczyć mu nowe zasady, które może tam spotkać, wyjaśnić, dlaczego może tam być mniej zabawek, dlaczego inaczej będą wyglądały wyjścia na plac, dlaczego nie może zabrać ze sobą ukochanego misia itp. Warto też w domu ustalić sposoby i reguły krótkiego pożegnania przy przyjściu
do przedszkola. Jest to dla dziecka trudne i niezrozumiałe, ale wspólnymi siłami możemy mu to ułatwić.
My ze swej strony gwarantujemy naukę profilaktyki zdrowia, zachowanie zasad higieny, unikania dużych skupisk np. na placu zabaw czy szatni. Jesteśmy też po to,
by pomóc dzieciom zmierzyć się z nową sytuacją i złagodzić jego pierwsze kroki
w przedszkolu.
Pamiętajmy, aby pójście do przedszkola kojarzyło się dziecku z czymś miłym, dlatego spokojnie tłumaczmy reguły i zasady, zapewniajmy, że w przedszkolu będzie dużo się działo. Nie przenośmy naszych lęków na dziecko. Ono wyczuwa naszą niepewność i jej podlega. Rozmawiajmy z dziećmi szczerze, ale bez straszenia, wyjaśniajmy sytuację prosto, jasno, krótko, bez wizji zagrożenia i strachu.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.koczala.przedszkolowo.pl oraz strony grupy przedszkolnej na facebooku Przedszkole Koczała 2020 Nauka zdalna. Znajdziecie tam państwo potrzebne wnioski, zgody, informacje o działalności naszej placówki.

Dyrekcja i grono pedagogiczne Przedszkola Publicznego w Koczale

Pliki do pobrania: